Kurs „Homilie i kazania przez media” obejmuje przekazanie wiedzy na temat głównych zasad przygotowywania wystąpień medialnych. Część praktyczna zawiera analizę konkretnego przykładu (case study) homilii głoszonych przez media; przygotowanie homilii pod kierunkiem tutora; ich prezentację oraz merytoryczną i formalną ewaluację. Uczestnicy kursu mają także odbyć przed kamerą rozmowę z niezbyt nieprzyjaznym dziennikarzem oraz zaprezentować dłuższą wypowiedź na wybrany temat oraz krótką wypowiedź newsowa.
.
Prowadzący:
ks. dr Zenon Hanas SAC – święcenia kapłańskie po ukończeniu studiów teologicznych w Polsce w 1989 roku; w latach 1989-1995 odbył zakończone doktoratem studia z nauk o komunikacji społecznej w Instytucie Komunikacji i Mediów w Wyższej Szkole Filozoficznej w Monachium; od 1996 roku jest wykładowcą w Instytucie Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa na UKSW; w latach 2004-2010 przebywał w Rzymie, gdzie pełnił funkcję Wicegenerała Stawarzyszenia Apostolstwa Katolickiego; od wielu lat współpracuje z wydawnictwami, publikującymi materiały homiletyczne („Duc in altum”, „Biblioteka współczesnego homilisty”, „Homilie na każdy dzień. Verbum domini”).
Bogdan Sadowski (1956) – diakon stały, dziennikarz z 25-letnim stażem, absolwent ATK – historia sztuki kościelnej, znany m.in. z prowadzenia studiów papieskich pielgrzymek w TVP SA; pracował w prasie, radiu i telewizji; aktualnie autor i prezenter cotygodniowego „Przeglądu wydarzeń” w LumenTV.pl.
Ilość uczestników: 15-20 osób (księża i świeccy)
Termin: 18.04.2015
Czas: 10 godzin
Program zajęć:
9.00 – 10.00 – forma i zasady przekazów medialnych: ogólne zagadnienia body language, ze szczególnym uwzględnieniem gestykulacji i mimiki; poznanie i zrozumienia technologii mediów (zwłaszcza technologii telewizyjnej); formy w mediach pisanych: felietony, informacja, wywiad; media społecznościowe.
10.15 – 11.15 – wizualizacja treści homiletycznych w przekazie medialnym: rodzaj treści ewangelicznych (biblijnych) przeznaczonych do wizualizacji; kazania z korzystaniem obrazów, dzieł sztuki, filmów itp.; kaznodziejstwo w kulturze oralnej, piśmiennej i popiśmiennej; myślenie opowieściami, metafory uczestnictwa i ilustrowania.
11.30 – 14.00 – ćwiczenia praktyczne (przebieg zależny od ilości uczestników): przygotowanie przez każdego uczestnika trzech wystąpień przed kamerą na dany temat: 1. homilia; 2. rozmowa ( z niezbyt nieprzyjaznym) dziennikarzem; dłuższa wypowiedź na wybrany temat z zastosowaniem zróżnicowanych technik realizacyjnych (ogólne plany, zbliżenia, przejazdy, przebitki, itd.); 3. krótka wypowiedź newsowa (tzw. setka). Wspólna analiza i ocena wystąpień.
14.00 – 15.00 – przerwa obiadowa.
15.00 – 18.15 – ponowne nagranie wypowiedzi oraz ich ponowna analiza i ocena (pod kątem treściowym i formalnym).
Rekrutacja:
1. Rekrutacja trwa do dnia 13.04.2015. Do tego dnia należy wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie Rekrutacji UKSW.
2. Wszyscy chętni, którzy zgłosili swój udział w kursie, do dnia 14.04.2015 otrzymają informację o tym, czy on się odbędzie. Warunkiem jego przeprowadzenia jest zgłoszenie się odpowiedniej ilości kursantów.
3. Do dnia 16.04.2015 kursanci są zobowiązani do uiszczenia opłaty za kurs.
4. Kursanci są zaproszeni do udziału w kursie dnia 18.04.2015 od godz. 8:45.
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
ul. Dewajtis 5, sala nr 009.
KOSZT KURSU: 350 zł.
UWAGA: Zalecany jest udział w module: FORMALNE ASPEKTY PRZEPOWIADANIA