Wszystkim rozpoczynającym kurs zalecane jest wzięcie udziału w zajęciach wprowadzających – „Formalne aspekty przepowiadania”. Obejmować on będzie podstawy posługiwania się głosem, słowem i gestem w komunikacji interpersonalnej.
Zajęcia z GŁOSU (Agnieszka Lis-Listwon) będą miały krótki wstęp teoretyczny dotyczący budowy aparatu artykulacyjnego oraz mechanizmu oddychania. Część warsztatowa składać się będzie z ćwiczeń oddechowych i artykulacyjnych wspomagających emisję głosu. Celem warsztatów jest uzyskanie jak najlepszego panowania nad głosem oraz usprawnienie dykcji uczestników.
Zajęcia ze SŁOWA (ks. dr Jacek Wróbel SAC) będą obejmować refleksję i ćwiczenia dotyczące języka używanego w przepowiadaniu. Słowo, to nie tylko kategoria gramatyczna, ale przede wszystkim umiejętność określenia i wyrażenia siebie. Jednak najważniejszą jego funkcją jest zdolność do przenoszenia treści i komunikowania między osobami. Co więcej słowo mówione, oprócz czystego znaczenia, przenosi również emocje, postawy oraz wolę (w perswazji). Z tego względu jest dużo bogatsze w wyrazie, niż słowo pisane. Jednak nasz sposób wyrażania się podlega przemianom wraz z przemianami otaczającej nas kultury. Język używany w przepowiadaniu winien być nieustannie dostosowywany do języka, którego na co dzień używa słuchacz. Jest to o tyle trudniejsze, o ile większy wpływ na słuchacza na kultura masowa i codzienny przekaz mediów. Celem zajęć będzie ćwiczenie dostosowania języka przepowiadania do języka słuchacza, w zależności od środowiska, w którym żyje lub pracuje.
Zajęcia z GESTU (dk. Bogdan Sadowski) wskażą na rolę gestykulacji podczas głoszenia słowa Bożego. Z jednej strony gestykulacja nie może być nadużywana, z drugiej nie może jej zabraknąć. Konieczny jest kompromis w tej kwestii. Wiele gestów może wspomagać głoszenie słowa Bożego, chociaż są i takie, które osłabiają przekaz, lub go wręcz zniekształcają. Konieczna jest rozsądna równowaga. Każdy kaznodzieja może znaleźć równowagę pomiędzy nadmierną gestykulacją i jej brakiem. Przepisy liturgiczne chociaż zalecają umiar w jej stosowaniu, jej nie zabraniają. Kluczem jest dobranie sposobu gestykulacji do własnej osobowości, czemu mają służyć prowadzone zajęcia.
Podczas Kursu zaprezentowane zostaną słuchaczom cel i filozofia kursu oraz zarys organizacyjny pozostałych zajęć.
Prowadzący:
Agnieszka Lis-Listwon (1977 r.) – absolwentka filologii polskiej na Wydziale Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz studiów podyplomowych w Podyplomowym Studium Logopedycznym tegoż uniwersytetu; przez kilka lat pracowała jako nauczyciel języka polskiego na różnych etapach nauczania; prowadziła także szkolenia i warsztaty z kultury języka oraz z autoprezentacji i emisji głosu; zamężna od 13 lat – ma troje dzieci.
Ks. dr Jacek Wróbel SAC – rekolekcjonista, duszpasterz; wykłada homiletykę w Seminarium Pallotynów w Ołtarzewie; zainteresowania: retoryka, homiletyka, storytelling, film, muzyka.
Bogdan Sadowski (1956 r.) – diakon stały, dziennikarz z 25-letnim stażem; absolwent ATK – historia sztuki kościelnej; znany m.in.
z prowadzenia studiów papieskich pielgrzymek w TVP SA; pracował
w prasie, radiu i telewizji; aktualnie autor i prezenter cotygodniowego „Przeglądu wydarzeń” w LumenTV.pl.
Ilość uczestników: 15-20 osób (księża i świeccy)
Terminy: 07.02.2015
Czas: 10 godzin
Program zajęć:
9:00 – 11:15 – część wykładowa
11:30 – 14:00 – zajęcia indywidualne z poszczególnymi uczestnikami
14:00 – 15:00 – przerwa obiadowa
15:00 – 18.15 – zajęcia indywidualne z poszczególnymi uczestnikami
Rekrutacja:
1. Rekrutacja trwa do dnia 02.02.2015. Do tego dnia należy wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie Rekrutacji UKSW.
2. Wszyscy chętni, którzy zgłosili swój udział w kursie, do dnia 03.02.2015 otrzymają informację o tym, czy on się odbędzie. Warunkiem jego przeprowadzenia jest zgłoszenie się odpowiedniej ilości kursantów.
3. Do dnia 05.02.2015 kursanci są zobowiązani do uiszczenia opłaty za kurs.
4. Kursanci są zaproszeni do udziału w kursie dnia 07.02.2015 od godz. 8:45.
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
ul. Dewajtis 5, sala nr 009.
KOSZT: 350 zł.